Kelių kvadratinių metrų miesto balkoną vasarą galima paversti puikiu laisvalaikio kampeliu, kuriame ryte smagu išgerti kavos, po darbų jaukiai pavakarieniauti, pasėdėti su knyga.

Iš pradžių gali pasirodyti, kad balkoną apželdinti gali būti pernelyg sudėtinga dėl nedidelio jo ploto. Vis tik, net ir neturint didelio balkono ploto, naudojant įvairias vertikalias bei horizontalias tvirtinimo detales, kabinamus vazonus ar įrengiant dirbtines sieneles galima pasiekti trokštamą rezultatą.
Tačiau svarbu ne tik išsirinkti mėgstamas gėlės, bet žinoti, kaip derinti –  kokios tinka prie jūsų balkono aplinkos. Jei viską gerai paruošite – išdabinto balkono gėrybės džiugins visa vasarą!

Ką auginti?

Gėlės – tai gyvas organizmas, turintis tam tikrus šviesos, temperatūros ir drėgmės poreikius. Kadangi augalai, augantys balkonuose, neretai neapsaugoti nuo blogo oro, todėl geriau sodinti vienmetes gėles, o be to, šiltu metų laiku į balkoną galima išnešti ir kambarinius augalus. Balkonuose rekomenduojama sodinti šiuos augalus:

labai saulėtuose balkonuose: skydalapes pelargonijas, salvijas (raudonžiedžius šalavijus), vienmečius flioksus, žydrinius (ilgo žydėjimo), šiurpinius gvazdikus, kininius gvazdikus, godecijas;  vazonius: agavas, jukas, lauro medžius, alijošius, kaktusus;  vijokliniai: kobėjos, apyniai, pasifloros, ipomėjos.

šviesiuose: visžydės begonijas, petunijas, verbenas, nasturtas, zinijas, vaistines medetkas, pelargonijas, našlaites, lobelijas, žiovainius, saulutes;

vazoninius: dracenas, setkreazijas;

vijoklinius: kvepiančiuosius pelėžirnius, turkiškas pupeles (įvairiaspalvės pupelės).

pavėsinguose: fuksijas, mažąsias žiemes,  serenčius, tabaką, gumbines begonijas;

vazoninius: spriges, lauravyšnes, oleandrus, tradeskantes, karokles, aspidistras, spygliuočius, lamstus;

vijoklinius: vytenius, gebenes.

vėjuotuose: žydrūnius, visžydes begonijas, vervenas, žioveinius, lobelijas, pelargonijas;

vazoninius: gebenes, laurus; vijoklinius: gebenes.

 

Jei norite, kad balkonas visą pavasarį ir vasarą skęstų gėlėse, tai dar rudenį į vazonėlius arba dėžutes (balkone auginat gėles dėžutėse, jį galima paversti žalia pavėsine, o prieš kiekvieną langą sukurti miniatiūrinį gėlyną – ryškų, spalvingą ir skleidžiantį nuostabų aromatą).Įsodinkite tulpių ir narcizų svogūnėlius, kurie ankstyvą pavasarį „atidarytų sezoną”. Apželdinant galima sodinti dvimečius augalus (našlaites, saulutes, neužmirštuoles) ir daugiamečius augalus (raktažoles, rytines laumenes, dailiuosius auskarėlius). Atėjus vasarai, juos pamažu pakeis serenčiai, petunijos, lobelijos, begonijos, salvijos, pelargonijos, dvimečiai augalai (šiurpiniai gvazdikai, darželiniai katilėliai), daugiamečiai augalai (hibridiniai sinavadai, astilbės, puošniosios vilkpupės, stambiažiedės ramunės, tigrinės lelijos)..

Gyvenant aukščiau negu antras ar trečias aukštas, verta rinktis vijoklinius augalus: spalvingąsias raganes, geltonžiedes tunbergijas, piltuvėlio pavidalo žiedais žydinčius, maloniai kvepiančius sukučius. Juos galima auginti vertikaliai į viršų, todėl tinka sienelėms, kurios apsaugos nuo kaimynų žvilgsnių ar paslėps nemalonų vaizdą.

 

Kompozicija 

Gėlių parinkimas kompozicijos kūrimui pirmiausia yra pagrįstas jų spalvinių gamų darna. Labiausiai akį traukia kontrastiški spalvų deriniai, pavyzdžiui, oranžinė ir mėlyna, geltona ir violetinė, raudona ir žalia ir panašiai. Harmoningi spalvų deriniai: oranžinė ir žalia, geltona ir mėlyna, žalia ir violetinė. Geltoni atspalviai džiugina akis, leidžia pajusti gyvenimo džiaugsmo ir šilumos jausmą, raudoni ir oranžiniai atspalviai tarsi išlygina kompoziciją, suteikdami jai išraiškingumo. Mėlyni ir violetiniai tonai optiškai padidina erdvę, tačiau jei pasitaiko šalta ir lietinga vasara, tai balkonas atrodys blankiai ir nejaukiai.

Todėl, atsižvelgiant į mūsų klimatines sąlygas, šios spalvos gėlių kompozicijoje neturėtų dominuoti. Taip pat reikia vengti gretimų spalvų derinių: raudonos ir violetinės, oranžinės ir geltonos, raudonos ir oranžinės, nes tokie deriniai nėra pakankamai kontrastingi.

Labai gražiai atrodo balkonai, apsodinti vienos spalvos ir vienos rūšies augalais (raudonais – geranijomis, salvijomis, gumbinėmis begonijomis; oranžiniais – nasturtomis, medetkomis; ryškiai mėlynais – lobelijomis; rausvais – petunijomis; baltais – laibesniais) arba vienos rūšies, tačiau skirtingų spalvų augalais (pavyzdžiui, baltoji ir rausvoji geranijos, alyvinė ir rausvoji leukonijos, raudoni ir mėlyni astrai). Tokios kompozicijos idealiai tinka pradedantiesiems gėlininkams, nes prižiūrėti vienos rūšies gėles yra žymiai paprasčiau.

Įdomesnę kompoziciją galima sukurti, pasodinus dvi – tris tarpusavyje spalvine gama derančių augalų rūšis arba pasirinkti vieną rūšį, turinčią tris – keturis atspalvius (pavyzdžiui, raudoniji pelargonija – baltasis laibesnis, kvepiantysis tabakas – geltonieji arba oranžiniai serenčiai; raudonos petunijos – tamsiai rausvos petunijos, rausvoji petunija – baltoji petunija ir panašiai).

Vėliau kompozicijos struktūrą galima keisti, augalus derinant ne tik pagal spalvą, bet ir atsižvelgiant į jų formą, dydžius, lapų ir žiedų struktūrą. Kompozicijas galima kurti ir iš keleto augalų eilių. Tačiau šiuo atveju reikia žinoti augalų aukštį. Aukšti ir stambūs augalai (kardeliai, jurginai, kanos, kvepiantieji pelėžirniai) sodinami dėžutėse arba ant grindų balkono gilumoje statomuose vazonuose, kuo arčiau sienos – tokiu būdu sumažinama tikimybė už jų užkliūti. Šviesą mėgstatntys žemi krūminiai ir svyrantys augalai (lobelijos, rezetos, skydalapės pelargonijos, žemos serenčių rūšys, petunijos) sodinami priekyje, antroje eilėje – vidutinio aukščio augalai, o trečioje eilėje galima pasodinti vijoklinius ir pavėsį mėgstančius augalus.

 

Praktiniai patarimai:

*Kad ir kaip smagu rinktis  gėlės, tačiau svarbu nepamiršti ir praktinių dalykų, pavyzdžiui, to, kad gėlėms, kurios auga vazonuose, būtinas drenažas. Jei tuo nepasirūpinsite, gėlės gali greitai supūti. Svarbu pasirūpinti, kad vazonų dugne būtų skylė, pro kurią galėtų ištekėti vanduo. O prieš sodindami gėles, vazonų dugne pabarstykite akmenukų, granulių.

 

*Jei augalai pasodinti į vazonus, kurie stovi terasoje, substratą sumaišykite su specialiais drėgmę absorbuojančiais geliais. Jie, iš lėto atiduodami drėgmę, apsaugo augalus nuo perdžiūvimo. Lietingais periodais gelis sugeria drėgmės perteklių.

*Vazono pasirinkimas taip pat labai svarbus. Svarbu ne tik tai, kad vazonas būtų estetiškas, bet ir praktiškas. Svarbu ir tinkamas vazono ar lovelio dydis, nes per mažame gali neužtekti vietos gėlėms, jos gali vysti, džiūti. Beje, jei turite vietos, galite rinktis specialius krepšelius, kuriuos galima gražiai pakabinti.Jei planuojate išvykti ir neturite kas prižiūrės jūsų gėles– numatę tai įsigykite specialių lovelių su vandens rezervuaru dugne. Tokiame lovelyje augančioms gėlėms nereikia kasdienės priežiūros. Pripildžius rezervuarą, vandens lygio matuoklis rodo, kiek vandens lovelyje yra.

 

*Sodindami gėles nepamirškite jų patręšti. Tuomet jos džiugins visą sezoną. Dėl tinkamiausių trąšų pasitarkite su specialistais – jie padės parinkti trąšas būtent jūsų gėlėms.

 

Dekoras:

Kad būtų dar jaukiau turime pagalvoti apie vazonų dizainą!

*Mulčiavimas svarbus ir dėl estetinio vaizdo ir dėl ne taip greit išgarinamos drėgmės.
Jam tinka, pušies žievė, keramzitas, jo jau yra ir spalvoto, įvairių rūšių kankorėžiai, sąmanos.

*Gėlių kompozicijai norint suteikti savitumo, dekoruokite: įdomesnėmis šakomis, akmenimis, metalo grafinės skulptūros (pabandykite patys ją sukurti). Netikėti akcentai, kurie sukuria nuostabą, kaip tušti sraigių nameliai, supintas lizdas ar šakų kamuolys ir pan.

 

*Apšvietimas vienas iš nuostabiausių dekoro elementų! Gėlių vazonuose galite naudoti įsmeigiamus mažus šviestuvus naudojančius saulės energiją, lempučių girliandos (skirtos laukui) balkonui ar terasai suteiks jaukumo ir romantikos jūsų vakarui. Puikus aksesuaras įvairūs žibintai su led žvakėmis ar vaško žvakėmis.

 

Tad dabar, įgavę naujų žinių – eikite ir susikurkite savo išsvajotająją balkono oazę arba parašykite Pūkuotas Vėjas žinutę ir mes mielai padėsime!

Parašykite komentarą