Kur statyti vazoną? Kokio dydžio ir kiek augalų padėti ant stalo? O kiek prie įėjimo? Šie ir begalės kitų klausimų gali iškilti, norint paruošti ofiso erdvę malonesniam ir našesniam darbui. Kodėl šiuos darbus reikia palikti profesionalams pasikalbėjome su Pūkuotas Vėjas floriste Neringa Paukštyte-Simonaviče.
Kodėl ofisų erdves reikia apželdinti? Ar nauda yra tik estetinė, ar augalai kaip nors įtakoja ten dirbančius žmones?
Skoningai ar atmestinai įrengtas interjeras turi įtakos jūsų pačių savijautai, darbuotojų darbo našumui ir aplinkos jaukumui. Svarbu yra viskas: interjero stilius, elementų gausa, spalvų gama, baldai ir augalai. Kalbant apie augalus, jie padeda suformuoti patalpų erdvę, taip pat jais galima paslėpti ar pridengti ne visai reprezentatyvias patalpų vietas. Augalai gali būti naudojami, kaip išskirtiniai interjero akcentai. Jie pagyvina aplinką, suteikia jai žaismingumo, valo patalpų orą, jį aromatizuoja, o kai kurie augalai turi ir gydomųjų savybių.
Kaip floristas mato erdvę ir kaip jis nusprendžia kur kokie augalai tinka?
Pirmiausia atsižvelgiu į pačią erdvę, kokios ji paskirties: gamybinė, pardavimų, poilsio, prezentacinė ar kita. Toliau svarbu kokio jį dydžio, kiek patenka šviesos, koks oro drėgnumas, o tada jau į patį interjero stilių: formas, spalvas ir kita. Nemažiau svarbu ir tos erdvės dirbančių, būnančių žmonių poreikiai. Išanalizavus erdvę parenkami tinkamiausi augalai, kurie ne tik puošia erdvę, o ir ją papildo, įkvepia ir nuteikia pozityviai, tiesiog norisi joje būti.
Ar egzistuoja interjero apželdinimo tendencijos? Kaip jos keičiasi ir ar tai įtakoja pasiūlymus, teikiamus užsakovams?
Taip, tendencijos yra. Jau kelinti metai labai populiarūs lapiniai augalai, dideli augalai, kurie suteikia tropikų įspūdį.
Dar tik vos keli sezonai kai žmogus, įmonė atkreipia didesnį dėmesį į augalo teikiamą naudą ir nori į juos investuoti, juos turėti šalia. Augalų populiarumą lemia sąmoningėjanti visuomenė, vertybių sistema ir noras gyventi tvarioje aplinkoje, arčiau gamtos. Vazoniniai augalai puikus būdas tai turėti – būti arčiau gamtos darbo vietoje ar namuose.
Deja, į tendencijas mažai atsižvelgiama, augalam keliami dideli reikalavimai, pirmiausia norima mažai reikalaujančių priežiūros augalų arba tam tikrų augalų norima, tačiau nėra tam sąlygų, kad augalas augtų sveikas ir klestėtų.
Ar užsakovai dažniau linkę apželdinti erdves tradiciniais augalais bei būdais ar jaučia poreikį kažkam netikėtui, būna pasiryžę novatoriškom idėjoms? Pavyzdžiui: kelionių agentūra nori sukurti savo erdvėje mini oazę, tropinę zoną ar paplūdimį?
Dar kol kas klientai laikosi saugios zonos (juokiasi), renkasi kas patikrinta, saugu, praktiška. Tad į eksperimentus ar drąsesnius sprendimus žiūri atsargiai. Tokie norai ir užsakymai kaip paplūdimio idėja ofise vienas džiaugsmas būtų kurti.
Ar Lietuvoje yra populiarūs gyvi augalų paveikslai? Žydinčios sienos?
Norų tikrai būna turėti augalų paveikslus ar sienas, tačiau tai sustabdo didesnės investicijos ir jų priežiūra. Manau, tai dar tik ateinanti mada gyvų augalų paveikslams ir sienoms.
Kaip parenkami vazonai augalams? Ar norisi interjerą papildyti naujomis detalėmis ar pritaikyti taip, jog jie nekristų į akis ir visas dėmesys būtų nukreiptas į augalą? Nuo ko tai priklauso?
Nuo daug ko priklauso kokius aksesuarus parenkama interjerui: sumanymo, idėjos, poreikio, norimos sukurti nuotaikos. Interjerui vazonai parenkami kartu su interjero dizainere arba parenka floristas atsižvelgdamas į interjero poreikius. Taip, vazonas gali tapti interjero akcentu arba susilieti su juo. Labai svarbu, kad vazonas tiktų ir augalui, ne tik jo dydis, bet ir forma, spalva. Vazonas ir augalas turi būti lyg vienis, vienas kitą papildydami, paryškindami ir puošti ar suteikti interjerui šarmo, akcento, žaismingumo.
Kodėl tokiuose interjeruose kaip darbo vieta turėtų būti apželdinta profesionalaus floristo?
Interjero apželdinimas reikalauja žinių ir patirties, kaip ir bet kokioje kitoje srityje. Parinkti tinkamai augalą pagal kliento norus, esantį interjerą ir pagal esančias sąlygas (šviesa, temperatūra, oro drėgmė) kartais išties tampa iššūkiu. Daugelis mano, kad parinkti ir auginti augalus išties paprasta. Tokiu atveju rezultatas ne visada tampa džiuginantis, nes augalai per maži ir jų daug, ar dideli ir trukdo; netinkamos sąlygos augti ir augalas vargsta, serga ar apninka kenkėjai. Parinkti vazonai nedera su interjeru. Nesukuriamas norimas įspūdis, jaukumas, o priežiūra tampa reikalaujanti laiko ir neduodanti rezultatų. Todėl labai svarbu dirbti kiekvienam savo darbą. Floristas išsprendžia visas šias problemas ar atkuria žaliąsias zonas. Žaliuojanti oazė jūsų darbo vietoje tampa vienas malonumas ja džiaugtis ar joje ilsėtis, taip pat prisideda prie įmonės reprezentatyvumo.
Ar gėles toliau turi prižiūrėti patys darbuotojai pagal pateiktus nurodymus ar yra samdomas žmogus tam darbui atlikti?
Dažnai norima šiuo klausimu, augalų priežiūros, sutaupyti ir bandoma prisižiūrėti patiems, dažnai šis darbas tenka administratorėms. Visada po interjero apželdinimo projekto įgyvendinimo pateikiame augalų priežiūros instruktažą, apmokome įmonės darbuotojus ir pasiūlome augalų priežiūros paketą. Profesionali priežiūra visada bus patogesnė, nes nekils klausimų kaip gydyti augalą arba kas jam atsitiko kodėl krenta lapai. Priežiūros metu augalai laistomi, tręšiami, formuojami, valomos dulkės ar atsodinami, taip pat taisome augalų priežiūros klaidas.
Ačiū Neringai!
Kalbino – Vaida Virbickaitė