Vidurvasarį, pačiame vestuvių, biurių, namų puošybos sezono įkarštyję nusprendėme pakalbinti Pūkuoto Vėjo floristę Neringą Paukštytę-Simonavičę ir išgirsti jos mintis į aktualius klausimus apie floristo profesiją.

Ar  Pūkuoto Vėjo floristė Neringa gauna gėlių? Kai gauna, džiaugiasi ar negali žiūrėti į jas kaip į gėles dėl profesinės ligos – gal netokia kompozicija turėtų būti, gal blogai surišta ir t.t.?

Taip, floristas gauna gėlių (juokiasi), ne taip dažnai kaip noretųsi, bet gauna. Ir tai būna per gimtadienį ar kokią kitą progą. Visada džiaugiuosi gavusi gėlių. O be progos dovanoju pati gėlės, vietoj saldainių ar pyrago nešuosi į svečius.

Gėlėmis visada džiaugiuosi, tai lyg vaikui saldainis!  Kadangi draugai žino mano profesiją tad kai dovanoja gėlių tai puokščių labai retai gaunu, dažniausiai tai būna vienos rūšies gėlės – puokštė. Mano gimtadienis vasarą, rugpjūtį tad gėlės lietuviškos: rožės, saulėgrąžos, kardeliai, jurginai. Puikiai suprantu artimųjų galvos skausmą kai nori pasveikinti mane, tad niekada neapsirinka pasirinkdami šviežias gėlės, gėlės – jos pačio gražiausios! 

Profesinė liga pasireiškia kitur, kai dalyvauju šventėje ar renginyje – tada nužiūrinėju kokios gėlės yra naudojamos, kaip jos sukomponuotos, kokie jųderiniai, kaip tinka tai vietai ir panašiai. Pasidžiaugiu gražiu rezultatu arba galvoje modeliuoju kaip galėtų būti, o tai tiesiog  trunka keleta minučių. Tačiau visad patinka analizuoti, stebėti, ir taip mokytis. 

geliu puoktes 1_pukuotasvejas.lt

Kuo skiriasi gėlės parduodamos floristikos parduotuvėje, didžiuosiuose prekybos centruose ir turguje – juk gėles yra gėlės?

Pirmiausia turime žinoti kas yra floristas ir kokią pridėtinę vertę jis kuria mums, vartotojui ir kokį produktą/gėlę gausime jo parduotuvėje. 

Taip, gėlės yra gėlės ir tuo pačiu ne. Gėlės kelionė iki manęs, tavęs labai ilga ir augalui tenka daug patirti. O kai pagaliau pakliūna į mūsų rankas, norime, kad dar bent savaitę žydėtų. Tai didžiulis iššūkis! 

Prekybos centre ar turguje gausite tiesiog gėlių, tai ko ir reikia. Pasiseks jei gėlės bus tinkamai paruoštos (nuimti lapai, spygliai ir pan.), prigirdytos vandeniu ir maistinėmis medžiagomis (tai užtikrina jų ilgesnį gyvavimą). Dažniausiai to augalas negauna, tad jo gyvavimas adekvačiai trumpesnis. O kur dar pakuotė, transportavimas ypač tokią karštą vasarą. Tad džiugesys pirkiniu tampa trumpalaikiu. O juk gėlės – emocija! Tad visada kviečiu užsukti pas savo floristą. 

Floristo parduotuvėje, visų pirmą patirsite kelionę po augalijos ir meno pasaulį, kur jus pasitiks specialistas. Čia, gėlės ypač skrupulingai yra paruošiamos tolimesnei kelionei iki mūsų/jūsų namų ar šventės. Pas floristą visada rasite įdomesnių gėlių rūšių ir netikėtų jų derinių ar pateikimo būdų. Ieškoti ir pirkti gėles, lyg ieškoti sau deserto, pasitenkinimo ir džiugesio, kurį suteikia kiekvieną dieną žydėdamos jūsų namuose. 

Floristas, pakalbinęs jus parinks ir sukomponuos jums, ar jūsų artimam idealiausią puokštę ar gėles. Kruopščiai suriš ir priderins aksesuaru, supakuos – taip pat gausite patarimų, kaip prižiūrėti gėles, kad jos jus džiugintų ilgiau nei tris dienas. 

Kur galima išmokti floristikos meno ir ko tam reikia?

Floristikos mokymus rengia ir valstybė ir privatūs verslai. Mokymai kiekvienu atveju skirsis: metodinės medžiagos kiekiu ir pateikimo būdu, praktikos gausa ir įvairove. Pirmiausia turite žinoti kokiu tikslu norite mokymų: savo hobiui;naujai profesijai; pasitobulinimui ar tiesiog naudingai praleisti laiką. 

Floristikos mokymus organizuoja ir Pūkuotas Vėjas, juos vedu aš-  ilgametę patirtį turinti floristė. Mokytis kviečiu dviem būdais: privačiai ir grupėje. Nuo šių metų floristikos mokymai vyksta ir nuotoliniu būdu (online). 

Kam reikia mokytis floristikos? Įvardinčiau kelias priežastis: lavinti savo gebėjimus – jausti aplinką, matyti ir pastebėti, lavinti kūrybiškumą, pažinti augalus. Darbas/veikla su augalais ramina ir atpalaiduoja, nuteikia pozityviai, skatina smalsumą, kuriamas grožis džiugina aplinkinius, gėlės ir jų sukuriamas grožis suteikia laimės, išsiskiria endorfinai. 

Ar Lietuvoje lengva gauti visko ko norisi išpildyti floristiams projektams, ar reikia siųstis iš kitur?

Vieno atsakymo nėra, ir taip ir ne. Priklauso nuo pačio projekto sudėtingumo ir apimties. 

Žinoma, siųstis yra pigiau nei pirkti priemones čia, Lietuvoje. Tačiau susiduriama su kita problema, jei esi mažas, smulkusis verslininkas, mažų kiekių tau niekas neparduoda, pirkti turi didelius kiekius, kurių neesi pajėgus sunaudoti ar parduoti , todėl negali sau leisti. Tad užburtas kelias, perki didesne kaina ir ieškau kur kitur sutaupyti. Jei nori išsiskirti ir pasiūlyti savo klientams kažką įdomaus turi ieškoti prekių ir priemonių gamintojų čia, Lietuvoje ar užsienyje. 

Kaip floristas pajaučia kokios gėlės tiks močiutei, draugui ar bet kokiam žmogui be progos, kuris į juos kreipiasi?

Viskas prasideda nuo kliento stebėjimo, jo poreikių išklausymo, jo norų ir jo finansinių galimybių. Pokalbio metu svarbu norėti pažinti kitą, padėti sukurti šventę, nors ir mažą. Tik tada gali pajausti kitą, jo norus sukurti šventę kitam. Šie pojūčiai išsiugdo per laiką, per jaukius gėlėtus pokalbius, per rūpestį ir norą džiuginti. Kuriant puokštę ar parenkant gėles taip pat remiuosi laikmečiu, sezoniškumu, vyraujančia mada, žmogaus amžiumi ir pomėgiais. 

Ar floristai gerai išmano sodininkystę, gėlininkystę ir atvirkščiai ar tai visiškai atskiros sritys?

Išmanyti šias sritis didelis privalumas, ir net būtinybė jei norima eiti giliau ir plačiau į augalų pasaulį. Nei sodininkas nei gėlininkas nekuria meno iš augalų, tai floristo darbas ir kompetencija. Floristo darbas – transformuoti augalą sujungiant visas meninės raiškos priemones, sukurti augalui pridėtinę vertę, sustiprinti ir išryškinti jo stipriąsias savybės (dydis, spalva, faktūra ir kt.).

Neįprasčiausia gaminta puokštė?

Vieną neįprastą puokštę išskirčiau: tai buvo vasara, vestuvių sezono įkarštis. Kai viena nuotaka kreipėsi dėl nuotakos puokštės – jos norėjo iš medvilnės. Medvilnė – žiemos augalas, o vasarą ji visai neįprasta. Man teko gerokai paieškoti kaip galėčiau įgyvendinti norus.  Netikėtas augalų pasirinkimas atnešė puikų rezultatą! Džiaugėsi ir klientė ir aš. 

 

Ačiū Neringai!
Kalbino – Vaida Virbickaitė

 

Parašykite komentarą